Olga.


 Bernhard Schlink

Wydawnictwo Rebis.

Literatura Piękna.

Jak nie dasz rady to znaczy, że nie dasz rady, a nie, że kończy się świat. Jeśli się nie wyrobisz to znaczy, że się nie wyrobisz, a nie, że nie można na Ciebie liczyć. Kiedy nie zadowolisz wszystkich to znaczy, że nie wszyscy będą zadowoleni, a nie, że jesteś bezwartościowy. Kiedy poniesiesz porażkę, to znaczy, że poniesiesz porażkę, a nie, że jesteś porażką.

- autor nieznany
Osierocona Olga zostaje wychowywana przez babkę na Pomorzu, gdzie tam dorasta, uczy się i poznaję Herberta. Dorastają razem poznając swoje mocne i słabe strony, aż pewnego dnia pomimo tego iż chłopak jest synem właściciela ziemskiego postanawiają być razem na przekór wszystkim. Ona zostaje nauczycielką na Prusach Wschodnich, on eksploruje świat, pragnąc odkryć nieodkryte lądy Arktyki. Aż pewnego dnia wybucha pierwsza wojna światowa, Herbert nie wraca po podróży do domu, Olga z utęsknieniem oczekuje powrotu przelewając na papier całą swoją wojenną i tą powojenną rzeczywistość na papier w listach. Po latach zaprzyjaźnia się z synem właścicielki domu u której służy jako krawcowa. Opowiada mu o swojej miłości do Herberta, o tym czym dla nie go stały się ów podróże, chęcią spełniania marzeń które przekuło się w ucieczkę od monotonii i rutyny dnia powszechnego. Ona swą miłością tkwiła w punkcie oczekiwania, wybaczenia tego iż jej uczucie nie było aż tak głębokie i nasycone by mogło go zatrzymać przy sobie. Dla Herberta poznawanie świata było zrozumieniem czym jest podróż po ; horyzont ; gdzie i w którym miejscu znajduje się świat, nieograniczona wolność posiadania woli bycia sobą i robienia tego czego się pragnie, pomimo krzywd które wyrządza się bliskiej osobie, pozostawiając za sobą wspomnienia, czasem złość i rozpacz. Bo gorsza od wiedzy jest niewiedza. Kim zatem jest Eik?
Olga jest rozciągniętą historią od końca XIX do początku XXI wieku, wskazuje na silną kobietę która targana różnymi emocjami, poszukuje stabilizacji pośród społeczeństwa, odkrywa swoją wielką miłość do mężczyzny dla którego wszechświat jest ważniejszy, od posiadania tego co przynosi miłość, powieść przeradza się w pewnym momencie w biografię która płynnym językiem narratora przenosi nas w lata 1920 by zrozumieć późniejsze wybory, emocje, uczucia. Przede wszystkim pojawiają się pytania dlaczego Niemcy zawsze pragnęli posiadania wszystkiego ponad stan? Tutaj poznamy przerażającą panoramę niemieckiej historii, także to jak marzenia stają ością w gardle z pragnieniem posiadania kochanej osoby przy sobie, jak trudno połączyć te dwa zjawiska, iść do celu tak by nie niszczyć życia innym. Autor wiele wskazuje na empatię, zdobywanie własnych celów, czasem za wszelką cenę, opierając bezwzględny egoizm w stosunku do pragnień drugiego człowieka. Powieść o miłości trudnej, macierzyńskiej, o wyborach i akceptacji, także i jej braku. Dająca wiele przesłań, morałów, pouczająca i stygmatyzująca to co wydarzyło się podczas drugiej wojny światowej. Polecam serdecznie. 

Komentarze