Miasto cieni i Bibliotekarz dusz.

; W sercu tajemnicy natury leży inna tajemnica ;

Jakże często wracam wspomnieniami do dzieciństwa , kiedy to kochałam Winnetou Karola Maya, czy uniwersum Gwiezdnych wojen, niezaprzeczalnie uwielbiałam Niewiarygodne przygody Marka Piegusa Edmunda Niziurskiego, przeczytałam wszystkie powieści Krystyny Siesickiej, potem wpadłam w sidła Harrego Pottera i przygód trójki przyjaciół, o Tolkienie i Władcy Pierścieni nie wspomnę - lista mych oczarowań sięga zenitu. Klasyka przez lata wyprzedzała kolejne torując sobie drogę do kart historii, tak by za sto a nawet więcej lat uważać je za gatunek o najwyżej literackiej wartości po którą sięgną nie tylko dzieci, młodzież a także dorośli, w końcu w każdym z nas znajduje się odrobina dziecka, dlaczego nie skorzystać z wakacyjnych urlopów, byczenia pod gruszą i nie przenieść się w czas, gdzie czas i wymiar rzeczywisty miesza się z pętlami o ograniczonej przestrzeni  w których rządzą  Ymbrynki, Głucholce, upiory, a w tym wszystkim znajdziemy niesamowite osobliwe dzieci których wyróżniają cechy charakterystyczne zgodne z ich temperamentem, mocą jaką posiadali była nie tylko telekineza, różne przypadłości które wyróżniały ich od rówieśników znajdujących się w świecie ówczesnym. Mowa o Ransomie Riggsu ; Osobliwym domu Pani Peregrine ;  (wydawnictwoMedia Rodzina ), wywołującej dreszcz emocji powieści o domu sierot znajdującym się na tajemniczej wyspie. Główny bohater Jacob trafia na wyspę by rozwikłać zagadkę swojego nieżyjącego dziadka który pozostawił po sobie osobliwe zdjęcia osób które miały dla nie go wartość szczególną, kiedy trafia na miejsce poznaje Panią Peregrine a także mieszkańców, sam nie wiedząc czy to jawa czy sen zaczyna się utożsamiać z dziećmi. Poznaje własne silne strony własnej osobliwości, jak także pała sympatią do Emmy. Kiedy Głucholce wdzierają się do pętli tajemniczego domu, porywają Panią Peregrin zamieniając ją w ptaka. W drugiej części ' Miasto cieni ; odbywamy podróż do Londynu gdzie pętla czasowa przenosi dzieci które postanowiły uratować swoją dyrektorkę do lat 1940 r. gdzie tam w obiętej wojnie stolicy Anglii dochodzi do róznych niesamowitych zdarzeń, ptak za jakiego brali mali przyjaciele okazał się w rzeczywistości kimś innym. Kim? Czego o sobie dowie się Jacob Porman, czy miłość do Emmy przetrwa? Kiedy zostają pojmani część jego przyjaciół wyrusza  części trzeciej ; Biblioteka dusz ;  na ratunek przyjaciołom, wiezionym w twierdzy. Czy trójka młodych ludzi , posiadających niebywałe zdolności da radę uratować resztę osobliwców?

Świat telepatii, telekinezy, magii, czarów, pętli czasowych, iluminacji i wyobraźni którą autor stworzył na podobieństwo tego czego nie znajdzie się w innych ułożonych powieściach, tutaj nic nie rządzi się własnymi prawami, zwierzęta rozmawiają są odzwierciedleniem fantazji, thriller połączony z niepublikowanymi fotografiami tworzy niezapomniane chwile, fabułę która została przeniesiona na ekrany, polecam bo warto obejrzeć.

Powieść o przyjaźni, o więzach, o tym by w chwilach trudnych móc na siebie liczyć, o niesieniu pomocy za wszelką cenę, o bezinteresownej miłości , o walce na śmierć i życie w obronie tych
których sie kocha.

Komentarze