Lekarz z Auschwitz

Wszystkie koła toczą się ku zwycięstwu ;
Cześć czołem ❤
Witam Was wszystkich bardzo serdecznie,  mam nadzieję że skoro to dziś poniedziałek,  kolejny początek nowego tygodnia,  jesteście zdrowi, zadowoleni, pełni optymimzmu.😊 ( pewnie przesadziłam z tym ostatnim 🙈🙉🙊)
Lecz tak, jak ciężko się wstaje po udanym weekendzie, tak trudną powiescią okazał się ; Lekarz z Auschwitz; #szymonnowak #wydawnictwozonazero chwilami brutalna w swoich wspomnieniach, lecz nikt nie spodziewał sie w niej delikatności.
Jest to jedna z wielu historii z literatury obozowej, przedstawiona historia Józefa Bellerta, który w styczniu 1945r. w Auschwitz- Birkenau gdzie pozostało 4800 wieźniów, niestety ci nie nadawali się do pędzenia w marszu śmierci. Do tego strasznego miejsca w Oświecimiu, w raz z trzydziestoma lekarzami trafia Józef, gdzie przez osiem miesięcy prowadzi największy szpital polowy. Pomimo braku kanalizacji, wody, leków,  jedzenia, niesie pomoc medyczną osobom ważącym 30 kg. tym co zapadają na dur brzuszny, gruźlicę, także biegunki głodowe, obrzęki, odleżyny. Ludzie niestety po trudnych doświadczeniach udzielonym im przez SS , każdą osobę w kitlu ze strzykawką traktują jak wroga, czy uda się  uratować choć jedno życie?
Trudno w to uwierzyć ( ale i tam cuda sie zdarzały ), ale z 4800 chorych przywrócił do  życia i zdrowia 4400 pacjentów. Był bohatetem którego biografią można obdzielić każdego,  konspirator, żołnierz Legionów i sanitariusz brygady Piłsudskiego. Działacz niepodległościowy i żołnierz września 1939, powstaniec warszawski. Odnaczał sie haryzmą, osobowością,  z sercem na dłoni. Dla tych co lubią historię,  POLECAM. 🙋‍♀️ Cała powieść poprzedzona zdjęciami z obozu daję  obraz całkowitego zatrzymania czasu, nędzy i rozpaczy,  braku sił ale i utraty godności, w poszukiwaniu prawdy, wiary, o odzyskanie nadziei.
Warta przeczytania.📖

Komentarze