Biegacz.

; Na  początku trudno zrozumieć, że w bieganiu nie chodzi oto, aby pokonać innych biegaczy. W końcu jednak uświadamiasz sobie, że Twoim rywalem jest ten cichy głosik wewnątrz Ciebie, który namawia Cię abyś przestał ;
- George Sheehan

Jakże niezmiernie mi było poznać kolejną powieść tym razem kryminalną Piotra Bojarskiego ; Biegacz ; wydawnictwa Czwarta  strona, gdzie miałam okazję bardziej zbliżyć się do miasta Poznań i uczestniczyć w całej zamieszczonej fabule powieści. Akcję rozpoczyna Bogdan Popiołek, nauczyciel historii który z racji swojej nadwagi postanowił biegać. Któregoś dnia próbując pokonać swój rekord, biegł w parku nad Cybiną , minąwszy starszego pana , który o dziwo cieszył sie nie złą formą. Za ów jegomościem biegło dwóch osiłków, którzy wyglądali bardzo podejrzanie. Jednak dopiero następnego dnia wiadomości podały o zamordowanym ; biegaczu ; którego zwłoki zostały znalezione w parku. Bogdan chcąc być w porządku z prawem, zgłosił się na policję by zostawić zeznania, jako iż był ostatnią osobą która zmarłego widziała żywym. Niestety policja nie bardzo przejęła się jego wywodami, tym samym pchając Popiołka by zaczął węszyć wokół sprawy. Czego się dowie o zamordowanym? Z pozyskanych informacji zapozna się Bogdan z biografią zmarłego, tym że pracował jako dziennikarz ; Zieleńca ; - Wieści Cybińskich, były członek Solidarności. Zagłębiając się coraz bardziej w niby błahą historię, będziemy świadkiem dziwnego wypadku zakonnika ojca Zenobiusza, gdzie prawdopodobnie maczały paluchy Służby Bezpieczeństwa, gdzie na terenie w którym zginął działał jeden z zabójców Popiełuszki. Brak dowodów, spalone teczki, dokumentacje która 1989r. byłaby uznana jako żywy dowód na tych co walczyli z komunizmem. Czy nasz sędziwy starszy pan, był zamieszany w przeszłość? czy posiadał nadal wrogów politycznych? kim okaże się morderca?
Bardzo dobry kryminał, którego czyta się szybko, płynna narracja, śledztwo poprowadzone przez Popiołka było czysto namacalnością prób i błędów, gdzie jako laik po nitce do kłębka rozpracował zagwozdkę. Puenta i morał powieści nasunął mi cytat Jima Ryuna ; Motywacja jest tym, co pomaga ci zacząć. Nawyk jest tym, co pozwala ci wytrwać ; Jeśli powie się A, warto poznać co jest kolejną literą alfabetu. Ja bardzo polecam, bo jest godna do przeczytania na kilka wieczorów.

Komentarze