Żona wyklęta.


Nie czmychaj przed uciekającym wrogiem — mógłby pomyśleć, że go przedrzeźniasz.

Stanisław Jerzy Lec

Jeśli miałabym  polecić powieść o miłości, tę która sprawia że motylki w brzuchu stają się realne a niemożliwe - możliwym, zapraszam nie tylko w Dzień Zakochanych, cudowny czas Walentynkowy (który był ), ale prawdziwą historie Anny Śnieżko ; Żona wyklęta. Kobieta, która kochała żołnierza niezłomnego ; wydawnictwa Horyzont Znak, by utwierdzić się w przekonaniu czym jest trudna, wojenna miłość w czasach kiedy człowiek nie znał dnia ani godziny. Czy można było mówić o stabilizacji? o pragnieniu posiadania bezpieczeństwa kiedy to dookoła tuż po wojnie hulała zdradziecka komuna, gdzie za pomoc partyzantom NKWD potrafili w nikczemny sposób zniszczyć nie tylko osobę która udzieliła pomocy, ale zostawić piętno na całej rodzinie.
Opowieść o odwadze Władysława Grudzińskiego, który zasłynął w partyzantce jako ; Pilot ; w oddziale ; Roja ; walczącym o wolność Polski, niezależnej, gdzie historia jego pozwoliła ujrzeć losy Żołnierzy Wyklętych z innej perspektywy. Tułaczki, ucieczki, walka, heroiczna wiara o koniec wojny, o lepsze jutro dla przyszłych pokoleń. To także ukazana siła woli, nadziei że przyjdzie taki dzień kiedy wszystko stanie się normalne, że brak perspektyw, będzie nagrodzony i doceniony.
Pewnego dnia ukrywający się Władek w raz ze swoim odziałem, trafia pod dach rodziny Anastazji, gdzie zostają ugoszczeni, nakarmieni, tam Anastazja wpada w sidła miłości, zakochania, fascynacji, amor miłości trafił ich jednocześnie strzałą od której sączyło się nowe im nie znane uczucie, które nie tylko pielęgnowali ale ukrywali przed światem. Co by było gdyby świat sie dowiedział? Jakże Anastazja pragnęła tak normalnie, jak każda młoda kobieta, iść do ołtarza w białej sukni, niesiona marzeniem o wolności, niestety każde spotkanie było skrzętnie zaplanowane, jakby chowane na dnie duszy w obawie o sen który się skończy. Aż pewnego dnia Anastazja dowiaduje się o ciąży. Władka aresztują jak resztę chłopaków z oddziału, zostają rozstrzeleni, a ich ciała wrzucone do wspólnego dołu, Anastazja zostaje aresztowana za udzielenie pomocy partyzantowi. Kto wydał? Siedząc w areszcie była wielokrotnie bita, poniżana, torturowana. Nikt z przesłuchujących ją UB- nie zdawali sobie sprawy że spodziewa sie dziecka. Tam dochodzi do rozprawy, gdzie skazują ją na dwa lata pozbawienia wolności. Przebywając w celi zaprzyjaźnia sie z kobietami których los połączył w taki czy inny sposób, zbliżył i pokazał że mimo wszystko siła i hart ducha w stanie są zdziałać cuda.  Kiedy na świat przychodzi córka Hanna, zostają przeniesione do Grudziądza, wiezienia gdzie mogą przebywać razem. Tam brat Anastazji zabiera dziecko do domu a ona spędza czas na oczekiwaniu za wolnością. Kiedy ta upragniona wolność nadchodzi, wraca do domu i wyjeżdża do brata który żyje w  Warszawie, gdzie tam zaczyna życie od nowa. Poznaje Pawła i wychodzi za mąż, dając mu dziecko, próbując ułożyć brakujący element układanki jej życia, lecz wielka, potężna miłość, pamięć po Władku nigdy nie odeszła, pozostawiła ślad na sercu, tęsknotę która nie raz zalała łzami duszę.
Spisane wspomnienia są największym dowodem, determinacji żołnierzy dla których BÓG< HONOR< OJCZYZNA, był świętością, obowiązkiem spełnienia swojej roli w szeregu, dla kraju, to historia młodych ludzi którzy pragnęli nie tylko dla siebie wolności, słowa, wyboru, życia bez strachu, komuny, kłamstwa, korupcji, cenzury, pragnęli żyć bez obawy że ktoś zapuka do drzwi, domagając się wyjaśnień, bez chowania się po lasach, tułaczce i torturach. Ile musieli mieć w sobie odwagi, siły i nie tylko fizycznej, tęsknoty za rodziną, pragnieniem ciepłego kąta. Jaka kara spotykała tych co pomagali bo tak im nakazywał honor, chęć niesienia pomocy, bezinteresownej. Ile ludzi , rodzin zginęło poprzez wywózki do wiezień, na sławne przesłuchania, gdzie tam umierali. Ile ludzi zostało w bezimiennych grobach, pogrzebani bóg wie gdzie, jak...pozostały mogiły i nazwiska.
Kolejna cudowna powieść, napisana z niesamowitym przekazem, z pięknie ujętymi bohaterami, postaciami tak normalnymi jak mogły być ujęte w tamtych czasach. Opowieść jest kolejnym dowodem na istnienie zła, które uległo zniszczeniu poprzez dobro, miłość zwycięża wszystko, a co najważniejsze to historia prawdziwa. Ogromnie polecam serdecznie.

Komentarze