Przypadek Adolfa H.

;Człowiek ma w sobie zawsze dwa oblicza. Jedno z nich widać bardziej niż drugie, które tylko ostrożnie wygląda z wewnątrz, bojąc się, że zostanie spłoszone. Nie zawsze, to bardziej widoczne, ludzkie oblicze, jest tym obliczem prawdziwym ;

; Przypadek Adolfa H. ; jest powieścią obyczajową Erica - Emmanuela Schmitta, wydawnictwa Znak Litera Nova, gdzie poznajemy jednego człowieka o dwóch twarzach, proporcjach osobowych, tożsamościach. Fantastycznie i wielobarwnie przedstawiony bohater w dwóch wątkach, jako ten którego znamy, dyktator, osoba pewna siebie, zadufana, zakłamana, lecz nasuwa się pytanie kim by się stał Adolf Hitler gdyby dostał się do Akademii Sztuk Pięknych? Czy znana nam historia nie potoczyłaby się innym torem? 
Drugi wątek to Adolf, obrysowana postać wątłego mężczyzny, nie śmiałym, wręcz ulegającym wybujałej fantazji odnoszącej się kobiet, tak bardzo pragnący i utalentowany w swej sztuce, że aby pokonać strach, stres związany z malowaniem akt kobiet, nie mdlejąc przy tym doświadcza pewnych zadań które budują w nim poczucie wartości i siły. 
Gdyby połączyć te dwa wątki, powstaje człowiek o wysokim mniemaniu, z poczuciem własnego potencjału, nie bojącym się sięgać i mierzyć wysoko a także spełniać własne marzenia, za wszelką cenę. 
Ciekawie rozbudowana treść, która daje dużo do myślenia, fikcja - bo tak mogło by się stać, gdyby nie...prawda o której wiemy jakim można sie stać zadufanym, zgorzkniałym i nienawistnym człowiekiem, gdy tylko wpuścimy do swej duszy złe emocje, uczucia, które są trującym bluszczem, zatruwającym organizm. Piękno powieści daje wrażliwe oblicze Adolfa, jego miałkość i małostkowość, delikatność płatków róży. Każdy z nas ma w sobie tyle samo dobra, co zła, ta równowaga jest niezbędna do zachowania się w śród społeczeństwa które wywołują w nas różne reakcje. Podróż ta często jest potrzebna w głąb siebie, by spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy. Co by było gdyby Tobie Czytelniku inaczej ułożyło się życie? Gdybyś pomimo talentu jaki w sobie posiadasz, kroczył inną drogą zawodu, wyboru, możliwości, lepszych perspektyw, czy dziś byłbyś taki sam? Czy los wie od nas lepiej, co dla nas dobre? 
Polecam powieść która nie zawiera akcji kryminalnych, sensacyjnych, jest spokojna treścią, powabna fabułą, jest iloczynem zdarzeń, plątaniną marzeń, dygresją i myślą, spokojem. Zapraszam.

Komentarze