Król

Życie to poważna sprawa(...)Dlatego trzeba je szanować. Ale trzeba się też nim cieszyć. Korzystać z każdego dnia. Z każdej możliwości. Jeśli się tego nie nauczysz, będziesz biedny.

 
Katarzyna Ryrych ; Król ; wydawnictwa Literatura, autorka książek dla dorosłych i dzieci, laureatka Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, gdzie otrzymała nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy, jako Książkę Roku 2015 r.  To bardzo wzruszająca powieść nietuzinkowa, barwna narracja, opowieść o chłopcu którego ojciec po bankructwie firmy traci pracę, dom, dostają mieszkanie w bloku o nieszczególnej nazwie ; Brooklyn ; gdzie tam rządzi się prosta zasada - przetrwać. Gdzie patologia szerzy się i przestępczość. Patryk jako siedmioletni chłopiec, opowiada o dostosowaniu się do społeczeństwa w którym przyszło mu żyć, o regułach, nudzie, bez perspektyw na przyszłość. Błąkającym się po osiedlu gdzie poznaje w pobliskim parku człowieka o imieniu Celestyn. Każdego dnia poznaje życie z prostymi walorami, z laniem na co dzień od tatusia , z siniakami na nogach, ze strachem w oczach, z przeszłością w tle, wstydem którego pokonują w szkole dobre oceny, uczy się przystosowania do reguł panujących w świecie i na co dzień. Celestyn staję się ojcem, w momencie kiedy tego zabierają do psychiatryka. Więź która się tworzy, przywiązanie, przyjaźń człowieka ze skrzydłami na plecach, daje chłopcu poczucie bezpieczeństwa i pokorę. Jak kończy się powieść? Co stanie się z Celestynem? Jak chłopiec da radę przetrwać slamsy? Czego to nauczy Patryka?
Powieść wielobarwna, która pokazuje że w życiu człowiek jest w stanie przystosować się do każdej sytuacji, przywiązać się do osoby która w życiu ma nie wiele, a tak dużo, mądrość, zaradność, zaufanie. Polecam serdecznie jako odskocznię od problemów dnia codziennego. Renata Mielczarek.


Komentarze