Tatuażysta z Auschwitz

; Ktokolwiek ratuje jedno życie, jakby ratował cały świat ;

Historia pisana na faktach zawsze łapie za serce, sprawia że świadomość istnienia brutalnego świata zamkniętego za drutami kolczastymi staje się bolesną rzeczywistością. Tym bardziej że człowiek człowiekowi zgotował ten los. Kim trzeba być, by w okrutny, bestialski sposób, niszczyć Życie. Im więcej takich historii, tym bardziej zdaję sobie sprawę że dzikie zwierzęta, szanują się i dbają o wspólne dobro, posiadają więcej empatii i wyrozumiałości niż człowiek.
Heather Morris ; Tatuażysta z Auschwitz ; wydawnictwa Marginesy - pracująca w szpitalu państwowym w Melbourne, pisząca scenariusze spotkała starszego pana który opowiedział jej swoją tajemnice życia. Lale Sokołow w wieku dwudziestu sześciu lat, w 1942 roku, w raz z pierwszym transportem więźniów, trafia do Auschwitz. Tam dostaje pracę jako pomoc na dachu, w zakładaniu dachówek. Znając kilka języków, zostaje przeniesiony jako tatuażysta który robi numery. Dzięki tej pracy unika śmierci, mało tego Lale ; bawi ; się w przemyt jedzenia za pieniądze, biżuterię, którą przemycają dziewczyny z ; Kanady ; sortujące ubrania. Tam poznaję miłość swojego życia Gitę, gdzie wiara podtrzymuje ich na duchu, dodaje nadziei w lepsze jutro. Któregoś dnia Lale zostaje zatrzymany, znajdują przy nim ; towar ;. Zamknięty, pobity, nie puszczając ; pary z gęby ; zwolniony. Interesuje się nim Her Doktor Mengele, który wcześniej wykastrował jego kolegę z którym pracował. Po zakończeniu wojny wyruszył na poszukiwania Gity, do Bratysławy. Tam wzięli ślub, a trzy lata później na świecie pojawił się syn. 
Bardzo wzruszająca powieść, trzymająca w napięciu, dająca do myślenia, tym bardziej że w takiej sytuacji  nie zostaje nic innego jak powiedzieć sobie: ; Jesteśmy tylko numerami ; Polecam serdecznie Renia :)

Komentarze