Niesamowite przygody Kavaliera i Claya. Cz1. Związek żydowskich policjantów. Cz.2

 







Czy na pokładzie są ci którzy kochają komiksy? To podpowiem Wam że miałam okazję wejść w świat tej niesamowitej magii, podpatrzyć jej tworzenie, wszystko zaczyna się od kreski, by stworzyć historię i odzwierciedlić jej opowieść, dopisać teksty, nakreślić scenariusz, dodać mnóstwo szczegółów by nadać sens, a nawet uznać je jako dzieło sztuki, tym bardziej jeśli rysowało się je w latach 1939r. na kilka chwil przed wybuchem Drugiej Wojny Światowej. Przedstawiam Wam autora  Michaela Chabona autora literatury pięknej, amerykańskiego pisarza, uzdolnionego wszechstronnie gdzie z łatwością przechodzi z gatunku właśnie literatury ów pięknej do science fiction  by tworzyć komiksy. Zdobywca nagrody Pulitzera w 2001r. za tę powieść która wchłania nas do świata gdzie miłość, przyjaźń, pasja i talent a przede wszystkim determinacja przywodzi cel życiu. Pamiętam kiedy z wielką emfazą zaczytywałam się w komiksach Marvela czy chociażby z wielką ciekawością śledzić losy ; Tytusa, Romka i A' Tomka ; Papcia Chmiela, uwielbiałam Relax czy nasz Koziołek Matołek o Kajku i Kokoszu nie wspominając. Zawsze te historie bawiły, śmieszyły ale co ważne zawierały morał lub przesłanie. Dziś komiks został zepchnięty w odmęty czarnej czeluści, pomimo iż kochamy je, to nie jest tak powszechnie propagowany jak literatura, a i tu autor musi się namachać piórem. Ale do sedna...


; Niesamowite przygody Kavaliera i Claya ;

Michael Chabon

Wydawnictwo: WAB

Literatura: Piękna

Rok 1939, Josef Kavalier, Żyd z Pragi, za sprawą sprzedanego majątku rodziców, opuścił Czechy pogrążone niemiecką okupacją, trafił niemal przez magiczną sztuczkę i wielkie szczęście do rodziny mieszkającej na Brooklynie. Tam przebywając w śród ciotki, zaprzyjaźnił się z kuzynem Sammym który miał smykałkę nie tylko do rysowania, ale pisania tekstów do komiksów. Tak poznajemy tajniki kunsztu powstawania jednej wielkiej historii Eskapisty - zaprzysięgłego wroga nazistów i mistrza ucieczki walczącego o dobro narodu i świata, chłopcy przy okazji stworzyli Lunę na podobieństwo Rosy Saksy która staje się ucieleśnieniem ich życia. Dwója żydowskich chłopców podbija komiksem Amerykę, stają się sławni, bogaci, lecz każdy w duszy pragnie czegoś dla siebie innego. Jakie pragnienie ma Josef, za czym tęskni, jaki świat mu się zawali, co poczyni Sammy, jakie poweźmie decyzje, jak zakończy się ta pełna emocjonująca powieść?

Książka która może wystraszyć swą objętością stron, graficznie prosta, klucz złoty który jest odzwierciedleniem wszystkich znaków zapytania, otwiera drzwi do świata magii, żydowskiej kultury, obyczajów, tradycji, toku myślenia, skupiamy się na latach poprzedzających Wojnę Światową i talent chłopców, skupiając się na ich marzeniach, talencie rysowniczym, na pragnieniach i smutkach które nawiedzają ich bardzo często kolorując otoczenie jako melancholijne i nostalgiczne, dodając strach i lęk o najbliższych. Podobało mi się kreślenie historii super bohatera, silnego i nieprzejednanego który zawile walczy z Hitlerem chcąc obalić jego piedestał i przywrócić ład i porządek, jednocześnie mierząc się z demonami jakie tkwią w sercach chłopców, wyrzuty sumienia, ucieczka, a może to już depresja która wpędziła jednego z nich na skraj rozpaczy, odkupieniem win nie tylko jest klucz do odnalezienia wspólnego zrozumienia własnych słabości i pragnień, akceptacji siebie i miłości która wyrasta z nich samych, aby poczuć ulgę w tych jakże ciężkich czasach. Minusem stają się długie opisy, zawiłe określenia wspomnień, lecz powieść wygrywa cechami która jest zbudowana z komiksu, przyjaźni, miłości, heroicznej walki o pokój, niesie przesłanie - Nigdy się nie poddawaj, dąż do celu, kochaj, wybaczaj, żyj, bądź sobą. Polecam. 


;Związek Żydowskich Policjantów ;

Michael Chabon

Wydawnictwo: WAB

Literatura: Kryminał, sensacja

; Spełniona nadzieja to połowa rozczarowania.;

   

Kolejna Powieść autora za którą otrzymał nagrodę Hugo Locus Nebula, opowiada o wygnańcach żydowskich z Europy i ogarniętej wojną światową którzy osiedlili się na Alasce. W 1948 roku dołączyli do nich kolejni Żydzi, którzy przegrali walkę o Erec Israel i wyrzuceni z Palestyny, dlatego Amerykański Kongres przyznał prawo Żydom do kolonii Sitka tylko na 60 lat, niestety czas im upływa i niebawem alaskańscy Żydzi mają zostać bezdomnymi. Aby utrzymać swoje posady, należy przyjąć jedną zasadę - nie przejmować się i olewać wszelkie reguły. Dlatego zabity w sposób brutalny Emanuel Lasker miałby zostać priorytetem? pomimo iż był geniuszem szachowym, ktoś chciał bardzo jego śmierci. Lecz uparty detektyw Mejer Landsman podąża tropem fałszywego Laskera, przy okazji śladami dawnego kolegi po fachu. Niby zwykłe śledztwo, obraca obrót , gdyż ze zmarłym związane są chasydzcy gangsterzy, w co wpakuje się detektyw?

Właściwie wolę przegrywać. ( ... ) Szczerze mówiąc. Jak zaczynam wygrywać, robię się podejrzliwy.

Aby zrozumieć grę w szachy należy ponoć zrozumieć ustawienia niemal z precyzyjną matematycznością, odsyłam do książki Walter Tevisa ; Gambit królowej ; lub serialu, ale polecam szczególnie powieść Macieja Siembiedę ; Gambit ; w której po części wojna toczyła się wedłóg ustawień szachowych, każdy ruch miał cel i sens, chodziło o zwycięstwo, tak w tej powieści aby móc złapać mordercę należy kierować się wedłóg planszy. Powieść która niesie wiele pytań, poznajemy kulturę żydowską, chasydzką, wchodzimy w ich buty, ale opieramy się na codziennych zmaganiach, na progu wysiedlenia, bezdomności, na uwarunkowaniach w jakich czasach przyszło im żyć i mierzyć się z wojną, wartościami, ale przede wszystkim poznajemy policjantów, ich tok rozumowania, mądrość, przebiegłość, upartość. W powieści wiele jest zaciągniętych opowieści o bohaterach, przybliża to rozeznanie o ich życiu, rodzinie, daje to obraz realny w którym mamy uczestniczyć jako czytelnicy. 
Powieść fikcyjna, zbliżająca się do faktycznych wydarzeń, jest rozrywką ale odnosi się do ostatnich momentów i dni Żydów żyjących w tundrze. Powieść szorstka, trudna, magiczna, posiada moc energii, alternatywna, poważna. Polecam.


Komentarze